Za jedno uchybienie i nagana, i dyscyplinarka
Można zwolnić pracownika z powodu tego samego zdarzenia, za które nałożono na niego karę porządkową. Warunek – przewinienie jest znaczące i uniemożliwia dalsze zatrudnianie.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2015 r. (I PK 171/14).
Powód był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku administratora sieci w dziale wdrożeń. Do jego obowiązków należało monitorowanie działania sieci oraz serwerów, dbanie o wydajność sieci oraz wdrażanie u klientów programów produkowanych przez pracodawcę. Od 2009 r. pracownik prowadził działalność gospodarczą, która polega m.in. na przetwarzaniu danych, zarządzaniu stronami internetowymi, sprzedaży hurtowej komputerów. W wyniku przeprowadzonej kontroli, polegającej na zebraniu ze źródeł serwera loginów, które wskazywały ruch pracownika w internecie, ustalono, że numer należący do strony pracodawcy pracownik podał do publicznej wiadomości, a administrator systemu informatycznego miał bezpośredni wgląd w korespondencję zarządu spółki.
Po tej kontroli na pracownika nałożono karę porządkową nagany, o czym pracodawca zawiadomił go pismem z 7 kwietnia 2011 r. Następnie 20 kwietnia 2011 r. rozwiązał z nim umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków. Polegało to na wykonywaniu w czasie pracy czynności niezwiązanych w żaden sposób z obowiązkami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta