Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zmniejszyć zadłużenie gmin

05 maja 2016 | Prawo | Michał Cyrankiewicz
źródło: materiały prasowe

Arkadiusz Babczuk | Nie wystarczy zamknąć drzwi parabanków przed samorządami. Trzeba wprowadzić 
inne mechanizmy, które zabronią 
im zadłużać się na zapas 
– mówi wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Rz: Sebastian Chwałek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział zmiany w ustawie o finansach publicznych. Mają one zapobiec niekontrolowanemu wzrostowi zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego. Co nowelizacja powinna regulować?

Arkadiusz Babczuk: Przede wszystkim wyeliminować możliwość finansowania wydatków bieżących z wolnych środków wymienionych w art. 217 ust. 2 pkt 6 ustawy o finansach publicznych.

Przepis ten dopuszcza finansowanie deficytu budżetowego wolnymi środkami wynikającymi z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych. Czy to oznacza, że samorządy zadłużają się na zapas?

To dosyć popularny w ostatnich czasach mechanizm. Gmina albo powiat planuje w budżecie jednoroczne wydatki inwestycyjne na wyrost, wskazując, że zostaną sfinansowane przychodami zwrotnymi. Oczywiście inwestycji nie zamierza prowadzić, natomiast kredyty czy pożyczki rzeczywiście zaciąga. W ten sposób na koniec roku budżetowego pojawiają się wolne środki – właśnie te, o których mowa w art. 217 ust. 1 pkt 6 wspomnianej ustawy – już w kolejnym roku budżetowym można je przeznaczyć na finansowanie wydatków bieżących....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10437

Wydanie: 10437

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament