Utrata zaufania pozwala zwolnić z obowiązku świadczenia pracy
Pracodawca może zwolnić podwładnego z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Powodem może być brak zaufania i wątpliwości, czy po otrzymaniu oświadczenia o wymówieniu zwolniony nie będzie działać na szkodę zakładu.
Od 22 lutego 2016 r. zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia uregulowane jest w Kodeksie pracy. Obecnie, wypowiadając umowę, pracodawca może zwolnić podwładnego z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art. 362 k.p.). Takie prawo przysługuje zatem wyłącznie pracodawcy. Nie musi przy tym zabiegać o zgodę podwładnego.
Ochrona interesów
Możliwość zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia dotyczy wszystkich rodzajów umów – a więc zarówno zawartej na okres próbny, na czas określony, jak i na czas nieokreślony. W tym okresie pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta