Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo unijne ma pierwszeństwo przed krajowym

05 maja 2016 | Praca i ZUS | Przemysław Stobiński
Przemysław Stobiński
, radca prawny i starszy prawnik w Kancelarii CMS
źródło: materiały prasowe
Przemysław Stobiński
, radca prawny i starszy prawnik w Kancelarii CMS

Przepisy wewnętrzne państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie mogą blokować realizacji zasady niedyskryminacji ze względu na wiek.

Taki wniosek płynie z wyroku, który Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 19 kwietnia 2016 r. w sprawie C-441/14 Dansk Industri (DI) w imieniu Ajos A/S przeciwko spadkobiercom Karstena Rasmussena.

Prounijna wykładnia przepisów krajowych skutkuje nawet ich wyłączeniem, jeżeli kłóci się to z ogólną zasadą prawa UE o niedyskryminacji ze względu na wiek. Ma ona swoje źródło w tradycjach konstytucyjnych państw UE. Gwarantuje ją art. 21 Karty praw podstawowych i konkretyzuje dyrektywa 2000/78 z 27 listopada 2000 r.

Zasadę niedyskryminacji należy uważać za ogólną zasadę prawa Unii. Ma ona pierwszeństwo przed zasadą pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań jednostek stosujących się do prawa krajowego.

Jeśli przepisy krajowe są sprzeczne z zasadą niedyskryminacji, w szczególności gdy wykładnia tego prawa w orzecznictwie krajowym byłaby wbrew tej zasadzie, sąd rozpatrujący spór musi pominąć takie orzecznictwo i dokonać wykładni przepisów krajowych zgodnie z dyrektywą UE. Gdyby zaś prowadziło to do wykładni wbrew prawu, sąd ma obowiązek odstąpić od stosowania przepisów krajowych naruszających zasadę niedyskryminacji, mimo że dyrektywa nie ma bezpośredniego skutku w relacjach między jednostkami.

O co chodziło

Orzeczenie TSUE z 19 kwietnia 2016 r. (C-441/14) zapadło w sporze dotyczącym odmowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10437

Wydanie: 10437

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament