Ostatnie zdanie należy czasem do organizacji związkowej
Jeśli chroniony pracownik ma być zwolniony na podstawie przepisów szczególnych, związek zawodowy ma aż 14 dni na wydanie opinii w tej sprawie. Na dodatek jest ona wiążąca dla pracodawcy.
Przepisy prawa pracy określają wiele sytuacji, w których pracownik podlega szczególnej ochronie przed utratą etatu. Najpopularniejsze to te związane z macierzyństwem, a więc urlop macierzyński, ojcowski, rodzicielski, wychowawczy czy okres, kiedy wymiar czasu pracy został zredukowany na wniosek zatrudnionego (art. 1867 Kodeksu pracy). Kolejnym przykładem jest wiek przedemerytalny.
W teorii łatwiej
Ochrona może być jednak znacząco złagodzona lub zupełnie zniesiona przepisami ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wbrew potocznej nazwie – tj. ustawa o zwolnieniach grupowych – jej regulacje stosuje się też przy wypowiadaniu umów pojedynczym pracownikom. Warunkiem jest to, aby firma zatrudniała co najmniej 20 osób, a wyłączną przyczyną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta