Angaż zastępcy wypowiadany jak terminowy
Do umów na zastępstwo zawartych przed 22 lutego br. stosuje się okresy wypowiedzenia dotyczące umów zawartych na czas określony. Od tej daty liczy się staż, od którego zależy okres wypowiedzenia.
Ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220) obowiązuje już ponad dwa miesiące. Nadal jednak nie są jasne wszystkie zasady dotyczące możliwości wypowiedzenia i długości okresów wypowiedzenia terminowych umów o pracę. Szczególną niewiadomą są umowy zawierane w celu zastępstwa pracownika z uwagi na jego usprawiedliwioną nieobecność w pracy.
Nowa umowa na zastępstwo
Umowa na zastępstwo zawarta zgodnie z nowymi przepisami, tj. 22 lutego 2016 r. lub po tej dacie, nie budzi wątpliwości. Nowelizacja nie wyodrębnia jej jako oddzielnego rodzaju umowy o pracę. Potrzeba zawarcia takiej umowy, tj. zastępstwo pracownika w związku z jego usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, została jednak bezpośrednio wskazana w art. 251 § 4 pkt 1 k.p. Przepis ten odnosi się do umów o pracę zawartych na czas określony, w przypadku których nie obowiązują przewidziane ograniczenia dotyczące długości okresu zatrudnienia i liczby zawartych umów.
W konsekwencji do umowy zawieranej w celu zastępstwa stosuje się obecnie zasady dotyczące umów na czas określony. Umowę na zastępstwo zawartą pod rządami nowych przepisów można zatem zawsze wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia uzależniony jest od zakładowego stażu pracy i wynosi odpowiednio dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące. Nadal, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta