Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężkie czasy w czasach przełomu

28 marca 2017 | Rzecz o prawie | Beata Mik

Dlaczego teraz uderza się w trzecią władzę aż tak bezceremonialnie?

W pierwszych trzech dniach marca zarówno emocjami, jak i sumieniami rodzimej „kasty prawniczej", czyli pokaźnej części absolwentów wydziałów prawa na terytorium lub pod barwami naszego państwa (którą pewne gremia chętnie oglądałyby przez teleskop), najsilniej chyba potrząsnęły dwa przekazy medialne. Pierwszy dotyczył stanowiska Komitetu Nauk Prawnych PAN w uchwale nr 1/2017 r. z 2 marca 2017 r. Drugim wydaje się wypowiedź red. Ewy Usowicz o perspektywach polskiego sądownictwa („Usowicz: czy PiS przejmie Sąd Najwyższy?"; rp.pl z 3 marca). Trudno przejść nad nimi do porządku,.

Autorytet PAN w zestawieniu z faktem, iż powyższą uchwałę podjęto kolegialnie, pozwala uznać jej treść za rzetelną. Nie nasuwa zastrzeżeń warstwa postulatywna. W najwyższym stopniu jasno i szczerze prezentują się intencje autorów. Chodzi przecież o konflikt w postrzeganiu standardów prawnoustrojowych na gruncie jednej konstytucji. Konflikt rozgrywający się na oczach zdezorientowanego społeczeństwa, z wykorzystaniem niedostatków w edukacji prawniczej szarych obywateli. Taki, który chwieje fundamentami systemu prawa, zaburzając relacje pomiędzy wszystkimi trzema władzami. I którego rozwiązanie wymaga wspólnego wysiłku, aby znów nie doszło do jakiegoś nieszczęścia na skalę narodu. W tym kontekście uchwała KNP PAN – metaforycznie ujmując – wyróżnia się cechami literackiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament