Pierwsza bitwa o podmiotowość
Jak Polska obroniła swoje interesy i tożsamość Andrzej Bryk
Sześćset lat temu Królestwo Polskie rozegrało jedną z bardziej znaczących w swoich dziejach bitew dyplomatycznych o podmiotowość w Europie . Doszło do niej na forum ówczesnego „parlamentu europejskiego" tj. Soborze Powszechnym w Konstancji obradującym od listopada 1414 r. do kwietnia 1418 r. nad zachowaniem jedności Europy w obliczu kryzysu trwającej od 1378 r. Wielkiej Schizmy, gdy do tronu papieskiego rościło sobie pretensje dwóch, czasem trzech papieży .
Mandat elit
Sobór, jak każda tego typu instytucja, był kłębowiskiem interesów i gier dyplomatycznych. Część obrad poświęcił konfliktowi polsko-krzyżackiemu, który po Grunwaldzie w 1410 r. wszedł w okres wojen naprzemiennie realnych i dyplomatycznych. Zakon miał ciągle duży potencjał, dobrą dyplomację oraz wiarę dzieloną z dużą częścią elit zachodniej Europy, iż to on reprezentuje wyższą kulturę dającą mu siłowy mandat cywilizowania zacofanej Polski i Litwy. Zwłaszcza tam, gdzie nie przyjęto jeszcze chrześcijaństwa, np. na Żmudzi.
Konflikt polsko-krzyżacki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta