Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uszczelnić dziurawy VAT

28 marca 2017 | Ekonomia

Paweł Gruza | Organizatorzy wyłudzeń to przestępcze grupy międzynarodowe, które schematy działalności testowały za granicą, a przeniosły się do Polski, gdy wyczuły brak reakcji na nadużycia – mówi wiceminister finansów.

Rz: Fiskus dostaje do ręki nowe, bardziej restrykcyjne wobec przedsiębiorców narzędzia. Czy nie idzie to za daleko?

Paweł Gruza: Restrykcje nie są wymierzone w uczciwych przedsiębiorców. Trzeba pamiętać, że w obszarze VAT mamy do czynienia z wielomiliardowymi wyłudzeniami prowadzonymi przez przestępczość zorganizowaną. Wyłudzenia VAT stały się ze względu na swoją skalę problemem wręcz cywilizacyjnym. By się z nim uporać, potrzebujemy kompleksowych rozwiązań.

Ale firmy przeraża to, że fiskus na 72 godziny będzie mógł zablokować firmowe konto, o czym pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej".

Mówimy teraz o najsurowszym ze środków przewidzianych w ramach projektu określanego jako system teleinformatyczny izby rozliczeniowej do celów oceny ryzyka wyłudzeń VAT, w skrócie nazywany STIR. Jest to środek przewidziany w sytuacji, gdy z wielkim prawdopodobieństwem doszło do wyłudzania i trzeba zablokować wypływ pieniędzy za granicę. Najważniejszą funkcją tego systemu jest prewencja. Chodzi o zbudowanie mechanizmu analizy publicznych danych dostępnych bankom w taki sposób, że gdy pojawi się podejrzenie działań zagrażających bezpieczeństwu systemu finansowego czy bezpieczeństwu finansów publicznych, uruchamiane byłyby środki zabezpieczające....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament