Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gotowość do pracy trzeba aktywnie zgłaszać

28 marca 2017 | Dobra Firma | Małgorzata Terlikowska
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli pracownik poprzestanie na jednorazowym zgłoszeniu przełożonemu, że jest gotowy do świadczenia pracy, do której nie jest dopuszczany, nie ma co liczyć na wynagrodzenie za ten czas.

Za dni, kiedy pracownik mimo gotowości do pracy nie może jej wykonywać z powodów dotyczących pracodawcy, przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony – w wysokości 60 proc. wynagrodzenia. To wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalna płaca.

Podstawą wypłaty pieniędzy jest jednak gotowość podwładnego do pracy. Jakie przejawy zachowania pracownika uzasadniają uznanie przez szefa jego gotowości do pracy? Czy wystarczająca jest jednorazowa rozmowa z przełożonym o możliwości podjęcia zadań?

Kilka wytycznych

Przede wszystkim należy zdefiniować gotowość do pracy. To pozostawanie pracownika w faktycznej dyspozycji pracodawcy. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że przesłankami gotowości do pracy w rozumieniu przepisów kodeksu pracy są:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament