Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopot z mniejszościami

28 marca 2017 | Kraj
Komisja sejmowa miała odwiedzić Pawłokomę.
autor zdjęcia: Krzysztof Łokaj
źródło: Fotorzepa
Komisja sejmowa miała odwiedzić Pawłokomę.
źródło: Rzeczpospolita

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych na razie nie odbędzie się w Przemyślu. Nie chce tego marszałek Sejmu Marek Kuchciński. marek kozubal

We wtorek oraz środę na Podkarpaciu miała obradować sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W programie było m.in. spotkanie z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej i łemkowskiej. Chcieli opowiedzieć m.in. o przypadkach niszczenia pomników i cmentarzy.

– Chcieliśmy, aby spotkanie odbyło się jeszcze przed planowanymi pod koniec kwietnia uroczystościami związanymi z obchodami 70. rocznicy akcji „Wisła" – przyznaje Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

Przypomnijmy, że MSWiA nie dało pieniędzy na organizację tych uroczystości.

Zdaniem Piotra Tymy komisja mogłaby się podjąć roli mediatora po antyukraińskich incydentach. W liście skierowanym do ABW przedstawiciele związku opisują kilkanaście przypadków dewastacji pomników i grobów. Tyma przypomina, że w czerwcu ubiegłego roku w Przemyślu zaatakowana została wspólna procesja grekokatolików i prawosławnych.

Spór o komisję

Posłowie chcieli spotkać się z mniejszościami właśnie w Przemyślu, ale musieli zrezygnować. – Nie ma na to zgody marszałka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament