Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada gminy nie może nakładać opłat za przyłączenie do kanalizacji

28 marca 2017 | Administracja

Na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Rada gminy nie może jednak np. ustalać terminu przyłączenia, czy nakładać opłat za przyłączenie do sieci.

- Rada gminy chce określić w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy wymagania, jakie należy spełnić przy przyłączaniu nieruchomości do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, w tym ustalić opłaty za przyłączenie. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Nie. Zagadnienia, jakie powinny zostać objęte regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, określono w art. 4 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.). Natomiast w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.c.p. przewidziano, że właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku m.in. przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament