Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy deweloper odpowiada za błędy projektanta

28 marca 2017 | Administracja | Joanna Gaik

Decyzja o pozwoleniu na budowę, wydana na podstawie wadliwego projektu budowlanego, rodzi po stronie dewelopera odpowiedzialność wobec strony umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Taka konkluzja wynika z analizowanego przez Sąd Najwyższy stanu faktycznego, w którym strona – odstąpiła od umowy i domagała się od dewelopera zwrotu uiszczonej zaliczkowo części ceny lokalu.

Deweloper rozpoczął inwestycję na podstawie projektu budowlanego i pozwolenia na budowę, które sprzeczne był z ww. przepisami. Główny inspektor nadzoru budowlanego stwierdził w trakcie inwestycji nieważność decyzji, co potwierdzone zostało także przez sąd administracyjny.

Prezydent Miasta K. – po uprzednim uzyskaniu upoważnienia od ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej – wyraził na wniosek dewelopera zgodę na odstępstwo od przepisów, umożliwiając usytuowanie ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym z usługami, bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką. Deweloper wystąpił do powiatowego inspektora nadzoru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament