Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy deweloper odpowiada za błędy projektanta

28 marca 2017 | Administracja | Joanna Gaik

Decyzja o pozwoleniu na budowę, wydana na podstawie wadliwego projektu budowlanego, rodzi po stronie dewelopera odpowiedzialność wobec strony umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Taka konkluzja wynika z analizowanego przez Sąd Najwyższy stanu faktycznego, w którym strona – odstąpiła od umowy i domagała się od dewelopera zwrotu uiszczonej zaliczkowo części ceny lokalu.

Deweloper rozpoczął inwestycję na podstawie projektu budowlanego i pozwolenia na budowę, które sprzeczne był z ww. przepisami. Główny inspektor nadzoru budowlanego stwierdził w trakcie inwestycji nieważność decyzji, co potwierdzone zostało także przez sąd administracyjny.

Prezydent Miasta K. – po uprzednim uzyskaniu upoważnienia od ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej – wyraził na wniosek dewelopera zgodę na odstępstwo od przepisów, umożliwiając usytuowanie ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym z usługami, bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką. Deweloper wystąpił do powiatowego inspektora nadzoru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament