Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma przygranicznego eldorado

28 marca 2017 | Życie Opola i Ziemi Opolskiej | Izabela Kacprzak
Czesi szczególnie poszukują w Polsce specjalistów od obróbki metali i spawania.
źródło: Shutterstock
Czesi szczególnie poszukują w Polsce specjalistów od obróbki metali i spawania.

Czesi szukają po polskiej stronie pracowników fizycznych. Barierą jest język.

Sebastian Krajewski, doradca Sieci Europejskich Ofert Pracy EURES (sieć pośredniczy i doradza w kontaktach zagranicznych poszukującym pracowników lub pracodawców) w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu, potwierdza, że wzrasta zainteresowanie czeskich firm polskim pracownikiem. – W ubiegłym roku liczba ofert z Czech (10,5 mln mieszkańców – red.) wyniosła 49 tys. miejsc pracy, a z 38-milionowej Polski – 29 tys. – wylicza Krajewski.

Południe regionu graniczy z Republiką Czeską. Problem w tym, że jak podkreśla Krajewski, w rejonach graniczących z Opolszczyzną jest najwyższe bezrobocie. Ostatnio Czesi szukają w Polsce nawet lekarzy.

Wyjątkiem jest powiat opawski, którzy leży tuż przy granicy z opolskimi Branicami. Branice graniczą z dwoma dużymi miastami, uniwersytecką Opawą i Krnov (Karniów). Co ważne, zaraz za czeską granicą jest przemysłowa strefa ekonomiczna z kilkunastoma tysiącami miejsc pracy.

Branice są gminą rolniczą liczącą ok. 7 tys. mieszkańców. Najwięksi pracodawcy to szpital, firmy czeskie i Eko-Okna w pobliskich Kornicach na Śląsku. Wójt Branic Sebastian Baca szacuje, że w Czechach pracuje kilkuset mieszkańców gminy. – Czesi mają podobne problemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament