Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary za niepłacenie składek od 20 zł do 5 tys. zł

28 marca 2017 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Jeśli ZUS skieruje sprawę do sądu karnego o ukaranie przedsiębiorcy, który nie płaci składek, ten orzeknie opierając się na kodeksie wykroczeń. Rozpiętość określonych tam widełek pozwala zastosować sankcję adekwatną do rangi i okoliczności czynu.

- Wskutek kontroli ZUS mam sprawę karną w sądzie za niezapłacenie za kilka miesięcy składek na ubezpieczenie społeczne. Czy mogę zostać skazany wyrokiem za taki czyn i jakie kary mi grożą? Dotąd nie byłem karany, mam trudną sytuację rodzinną (alimenty), więc liczę na łagodniejsze potraktowanie – pyta czytelnik.

Konieczność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, czy to za pracowników przedsiębiorcy, czy za siebie (w przypadku indywidualnej działalności) wynika z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.; dalej: ustawa systemowa). Jest to obowiązek ustawowy, od którego nie można się skutecznie uchylić.

Ustawa systemowa przewiduje sankcje na wypadek, gdy zobowiązany podmiot nie dopełnia ww. obowiązków. Z jej art. 98 ust. 1 pkt 1a wynika, że:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament