Finanse samorządów pod większą kontrolą
Projekt | Największym problemem regionalnych izb obrachunkowych w skutecznym realizowaniu uprawnień kontrolnych jest brak wystarczających zasobów finansowych i osobowych, a nie narzędzi prawnych.
Rada Ministrów 14 marca br. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych (RIO). Zakłada on wzmocnienie kontrolnej funkcji RIO wobec jednostek samorządu terytorialnego, a także możliwość nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom nadzorczym Prezesa Rady Ministrów wydawanym na wniosek wojewody.
Pierwsze podejście
Pierwszy, rządowy projekt nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych został przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w lipcu 2016 roku. Zakładał on istotne wzmocnienie funkcji kontrolnych regionalnych izb obrachunkowych, czego przykładem było rozszerzenie czynności kontrolnych izb o kryterium rzetelności i gospodarności, jak również podporządkowanie instytucji kontrolujących gospodarkę finansową administracji rządowej. Wnioskodawca w uzasadnieniu projektu ustawy powoływał się na konieczność przeprowadzenia zmian w związku z pogłębiającym się niebezpiecznym zjawiskiem zadłużania jednostek samorządu terytorialnego, czego przykładem miała być sytuacja Gminy Ostrowice. Jak wskazano w ocenie skutków regulacji – niekorzystne tendencje związane z sytuacją finansową samorządów, które mają wpływ na kondycję gospodarczą samorządu i państwa, są efektem braku adekwatnych mechanizmów kontrolnych pozwalających na szybką diagnozę sytuacji oraz potencjalnych zagrożeń. Projekt podlegał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta