Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy pobudzić innowacje

28 marca 2017 | Ekonomia
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

Jarosław Gowin W drugiej ustawie o innowacjach ulgi na badania i rozwój zostaną podwojone. Przepisy te wejdą w życie od przyszłego roku – zapowiada w rozmowie z Michałem Niewiadomskim wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Rz: Czym druga ustawa o innowacyjności będzie się różniła od pierwszej, która obowiązuje od kilku miesięcy?

W ramach drugiej ustawy o innowacyjności kontynuujemy zmiany podatkowe – od 2018 roku obecne ulgi na B+R zostaną podwojone. Wprowadzimy także zmiany w funkcjonowaniu tzw. centrów badawczo-rozwojowych, otworzymy szerzej zawód rzecznika patentowego (do prowadzenia tych spraw dopuszczając adwokatów i radców prawnych), usprawnimy proces budowania w Polsce infrastruktury badawczej służącej potrzebom przedsiębiorców. Będą to kolejne kroki na rzecz budowy środowiska przyjaznego innowacjom w Polsce. W naszych działaniach istotne jest to, że przebiegają one naprawdę ponadresortowo – wiele przyjaznych dla przedsiębiorców rozwiązań jest wynikiem wspólnej pracy MNiSW oraz MRiF.

Według szacunków w 2023 roku wartość wygenerowana przez startupy przekroczy 2 mld zł i dzięki temu nastąpi przyrost miejsc pracy w wysokości 50 tys. Na ile, pana zdaniem, te założenia są realne?

To śmiałe prognozy i jak każde prognozy – a już zwłaszcza te z kilkuletnim horyzontem czasowym i dotyczące świata startupów – zawierają w sobie dozę niepewności. Niemniej jednak – i na to liczę – mogą się spełnić. Może się też okazać, że wśród tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament