Musimy pobudzić innowacje
Jarosław Gowin W drugiej ustawie o innowacjach ulgi na badania i rozwój zostaną podwojone. Przepisy te wejdą w życie od przyszłego roku – zapowiada w rozmowie z Michałem Niewiadomskim wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Rz: Czym druga ustawa o innowacyjności będzie się różniła od pierwszej, która obowiązuje od kilku miesięcy?
W ramach drugiej ustawy o innowacyjności kontynuujemy zmiany podatkowe – od 2018 roku obecne ulgi na B+R zostaną podwojone. Wprowadzimy także zmiany w funkcjonowaniu tzw. centrów badawczo-rozwojowych, otworzymy szerzej zawód rzecznika patentowego (do prowadzenia tych spraw dopuszczając adwokatów i radców prawnych), usprawnimy proces budowania w Polsce infrastruktury badawczej służącej potrzebom przedsiębiorców. Będą to kolejne kroki na rzecz budowy środowiska przyjaznego innowacjom w Polsce. W naszych działaniach istotne jest to, że przebiegają one naprawdę ponadresortowo – wiele przyjaznych dla przedsiębiorców rozwiązań jest wynikiem wspólnej pracy MNiSW oraz MRiF.
Według szacunków w 2023 roku wartość wygenerowana przez startupy przekroczy 2 mld zł i dzięki temu nastąpi przyrost miejsc pracy w wysokości 50 tys. Na ile, pana zdaniem, te założenia są realne?
To śmiałe prognozy i jak każde prognozy – a już zwłaszcza te z kilkuletnim horyzontem czasowym i dotyczące świata startupów – zawierają w sobie dozę niepewności. Niemniej jednak – i na to liczę – mogą się spełnić. Może się też okazać, że wśród tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta