Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odprawa emerytalna czasem dwa razy

28 marca 2017 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel

Otrzymanie odprawy „wojskowej" przez byłego żołnierza nie wyłącza jego prawa do odprawy emerytalnej przysługującej mu jako pracownikowi w związku z zakończeniem stosunku pracy i przejściem na emeryturę.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 grudnia 2015 r. (I PK 1/15).

Stan faktyczny

Żołnierz został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i uzyskał emeryturę wojskową. W związku z zakończeniem służby otrzymał stosowną odprawę. Już jako emeryt wojskowy podjął pracę u pracodawcy, z którym po jakimś czasie rozwiązał umowę o pracę na podstawie porozumienia stron. Były żołnierz domagał się od tego pracodawcy wypłaty odprawy emerytalnej twierdząc, że wypłacona mu wcześniej odprawa „wojskowa" nie stanowiła odprawy emerytalnej. Pracodawca twierdził natomiast, iż taka odprawa mu się nie należy, gdyż zgodnie z obowiązującymi u niego przepisami wewnętrznymi pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Orzeczenia sądów

Sąd I instancji nie przyznał racji byłemu żołnierzowi. Wskazał na dominujący w orzecznictwie pogląd, zgodnie z którym zmiana statusu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament