Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspektor nie może nakazać robót nieobjętych pozwoleniem na budowę

28 marca 2017 | Administracja | Tomasz Duchniak

Treść decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie może być sprzeczna z decyzją o pozwoleniu na budowę. Obowiązkiem inwestora jest prowadzić roboty w sposób zgodny z ustaleniami i warunkami w niej określonymi.

Jeżeli inwestor ma zamiar w sposób istotny odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, to jest to dopuszczalne jedynie po uprzednim uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Istotą postępowania w sprawie pozwolenia na użytkowanie jest ustalenie, czy wybudowany obiekt może być użytkowany w sposób, który został określony w decyzji o pozwoleniu na budowę. Zakres robót budowlanych określonych w pozwoleniu na budowę powinien być, zatem zgodny z zakresem robót wskazanych w pozwoleniu na użytkowanie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 stycznia 2017 r. (II OSK 1638/15), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 lutego 2015 r. (VII SA/We 1639/14).

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. Inwestor uzyskał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę zakładu produkcyjnego. W toku wykonywanych robót budowlanych projektant, pełniący jednocześnie funkcję inspektora nadzoru autorskiego, dokonał wpisu do dziennika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament