Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspektor nie może nakazać robót nieobjętych pozwoleniem na budowę

28 marca 2017 | Administracja | Tomasz Duchniak

Treść decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie może być sprzeczna z decyzją o pozwoleniu na budowę. Obowiązkiem inwestora jest prowadzić roboty w sposób zgodny z ustaleniami i warunkami w niej określonymi.

Jeżeli inwestor ma zamiar w sposób istotny odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, to jest to dopuszczalne jedynie po uprzednim uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Istotą postępowania w sprawie pozwolenia na użytkowanie jest ustalenie, czy wybudowany obiekt może być użytkowany w sposób, który został określony w decyzji o pozwoleniu na budowę. Zakres robót budowlanych określonych w pozwoleniu na budowę powinien być, zatem zgodny z zakresem robót wskazanych w pozwoleniu na użytkowanie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 stycznia 2017 r. (II OSK 1638/15), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 lutego 2015 r. (VII SA/We 1639/14).

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. Inwestor uzyskał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę zakładu produkcyjnego. W toku wykonywanych robót budowlanych projektant, pełniący jednocześnie funkcję inspektora nadzoru autorskiego, dokonał wpisu do dziennika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament