Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia podprogowe: skarga na wybór oferty najkorzystniejszej

28 marca 2017 | Administracja | Agnieszka Gilowska

Katalog przesłanek umożliwiających wniesienie odwołania w tzw. postępowaniach podprogowych jest zamknięty. Zaniechanie odrzucenia oferty innego wykonawcy nie mieści się w nim - uznał sąd okręgowy.

Nowela Prawa zamówień publicznych (p.z.p.) z 22 czerwca 2016 r. uzupełniła katalog podstaw do wniesienia odwołania w postępowaniach poniżej tzw. progu unijnego o trzy sytuacje, tj.:

- wobec czynności określenia warunków udziału w postępowaniu,

- wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz

- możliwość wniesienia odwołania na opis przedmiotu zamówienia.

W niecały rok od wejścia w życie znowelizowanych przepisów dotyczących zamówień podprogowych, okazało się, że największe trudności związane są z interpretacją przesłanki umożliwiającej wniesienie odwołania wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej. Potwierdza to omówione niżej postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), potwierdzone wyrokiem sądu okręgowego.

Odwołanie nie na „zaniechanie"

W postanowieniu z 16 listopada 2016 r. (sygn. akt: KIO 2084/16), którego przedmiotem było postępowanie o udzielenie zamówienia poniżej tzw. progów unijnych, odwołujący zarzucił m.in. zaniechanie odrzucenia oferty innego wykonawcy z uwagi na zaoferowanie przez niego terminu płatności faktury 90 dni, co stanowiło – w ocenie odwołującego – czyn nieuczciwej konkurencji i naruszało przepisy prawa.

Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła to odwołanie, stojąc na stanowisku, że ustawodawca wyraźnie zezwolił na wniesienie odwołania w postępowaniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament