Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS rzadziej podniesie składkę wypadkową

28 marca 2017 | Dobra Firma | Irena Pacholewska-Urgacz
Stopa procentowa składki wypadkowej zależy m.in. od liczby wypadków w firmie
źródło: Shutterstock
Stopa procentowa składki wypadkowej zależy m.in. od liczby wypadków w firmie

Płatnik, który przyczyni się do zaniżenia stopy procentowej składki wypadkowej, musi ją opłacać w wysokości wyższej o połowę przez rok. Zakład nakłada tę karę nie zważając na brak winy przedsiębiorcy i szybką korektę. Od 1 kwietnia br. ta sankcja grozi tylko opornym płatnikom, którzy nie reagują na wezwania.

Od 1 kwietnia 2017 r. ZUS będzie mógł podwyższyć składkę na ubezpieczenie wypadkowe tylko w sytuacji, gdy płatnik, mimo wezwania, będzie uchylał się od podania wymaganych informacji lub złożenia korygujących dokumentów rozliczeniowych.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, ZUS automatycznie ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 150 proc. stopy ustalonej na podstawie prawidłowych danych we wszystkich przypadkach, w których – na skutek nieprzekazania przez płatnika wymaganych informacji lub przekazania nieprawdziwych informacji – obliczył ją w zaniżonej wysokości. Analogicznie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament