Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szansa dla transportu publicznego

28 marca 2017 | Rzeczpospolita Cyfrowa
Europejski i polski rynek pojazdów elektrycznych
źródło: Rzeczpospolita
Europejski i polski rynek pojazdów elektrycznych

Choć na Zachodzie popyt na auta elektryczne rośnie bardzo umiarkowanie, polski rząd chciałby dokonać na drogach elektrycznej rewolucji adam woźniak

Ministerstwo Energii zakłada, że do 2025 r. w Polsce będzie jeździć milion samochodów na prąd. Przy tym głównie polskiej produkcji. Resort ogłosił już konkurs na opracowanie takiego samochodu i zapowiada, że państwo zaangażuje się w realizację potencjalnego przedsięwzięcia. Patronat nad konkursem objęły państwowe spółki energetyczne.

– Czy taki pojazd będzie w Polsce produkowany, ostatecznie zweryfikuje rynek. Pewne jest, że to wyzwanie musimy i chcemy podjąć. Jestem przekonany, że nasze przedsięwzięcie odniesie sukces – twierdzi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Plan z kapelusza

Przedstawiciele importerów i eksperci branży motoryzacyjnej odeniają rządowe zapowiedzi jako oderwane od rzeczywistości. I trudno się dziwić: do tej pory zainteresowanie takimi autami w Polsce jest śladowe. Jak podaje Instytut Samar, w ub.r. w Polsce zarejestrowano 170 osobowych i dostawczych aut elektrycznych wobec 123 egzemplarzy w roku 2015.

Nic także nie wskazuje, by popyt miał się znacząco zwiększyć. Auta na prąd są drogie, do tego wciąż mało funkcjonalne ze względu na ograniczony zasięg. Kluczowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10711

Wydanie: 10711

Spis treści
Zamów abonament