Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy stypa i chrzciny to jeszcze agroturystyka

21 czerwca 2017 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Nie można na podstawie definicji agroturystyki z Wikipedii orzec, że organizowane imprezy nie mieszczą się w tym pojęciu a w związku z tym zakazać ich organizowania.

Danuta i Łukasz T. zwrócili się do burmistrza miasta z prośbą o zbadanie, czy imprezy organizowane w ich sąsiedztwie są zgodne z przeznaczeniem budynku.

Jego właściciel Jan W. przyznał, że organizuje w nim różnego typu uroczystości (wesela, chrzciny, stypy) z cateringem. Nie mają one nic wspólnego ze zorganizowanym prowadzeniem działalności zarobkowej. Imprezy odbywają się w jego zajeździe a jego nieruchomość, której dotyczy skarga ma przeznaczenie agroturystyczne.

Zakaz burmistrza

Burmistrz przeprowadził postępowanie. Ustalił, że chodzi o parterowy budynek z poddaszem użytkowym. Pod działalność agroturystyczną przeznaczone jest w nim pięć pokoi. Są w budynku pomieszczenia na toalety i jadalnia obok której jest szatnia i toaleta. Pozostałe pomieszczenia są mieszkalne. Próba mediacji nie doprowadziła do ugody między sąsiadami.

Burmistrz stwierdził, że prowadzona przez Jana W. działalność wykracza poza granice działalności mieszczącej się pod pojęciem agroturystyki, na którą otrzymał decyzję o warunkach zabudowy. Nakazał przywrócić poprzedni stanu zagospodarowania działki czyli zakazał organizowania styp, chrzcin etc.

Jan W. razem z żoną odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ich zdaniem imprezy i przyjęcia organizowane nie wykraczają poza działalność oznaczoną w decyzji o warunkach zabudowy. Zarzucili też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10780

Wydanie: 10780

Spis treści
Zamów abonament