Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w procedurach usprawnią realizację projektów

21 czerwca 2017 | Prawo | Bartosz Clemenz Filip Janeczko

Od 1 czerwca organy są zobowiązane do wydawania takich samych decyzji w identycznym stanie faktycznym i prawnym. To niejedyne usprawnienie procedury administracyjnej, na którym zyskają przedsiębiorcy – piszą prawnicy.

Bartosz Clemenz, Filip Janeczko

Ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej „Ustawa") zmieniła z dniem 1 czerwca 2017 r. m.in. część przepisów o postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym. Intencją ustawodawcy było usprawnienie relacji pomiędzy obywatelami a organami administracji. Na zmianach skorzystają także przedsiębiorcy, np. inwestorzy realizujący projekty budowlane.

Milcząca zgoda

Ustawodawca zdecydował się na całościowe unormowanie w kodeksie postępowania administracyjnego (dalej „KPA") instytucji milczącego załatwienia sprawy. Instytucja ta była przewidziana w niektórych ustawach normujących kwestie administracyjne, jednakże brak kompleksowej regulacji powodował wątpliwości, np. co do daty milczącego załatwienia sprawy, obliczania terminów czy stosowania przepisów KPA o wzruszaniu decyzji ostatecznych.

Stosownie do nowelizacji KPA, milczące załatwienie sprawy polega na uznaniu sprawy za załatwioną w sposób całkowicie uwzględniający żądanie strony, jeżeli w terminie miesiąca od doręczenia żądania strony właściwemu organowi (lub innym terminie określonym w przepisie szczególnym) organ ten nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (milczące zakończenie postępowania) albo nie wniesie sprzeciwu w drodze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10780

Wydanie: 10780

Spis treści
Zamów abonament