Zmiany w procedurach usprawnią realizację projektów
Od 1 czerwca organy są zobowiązane do wydawania takich samych decyzji w identycznym stanie faktycznym i prawnym. To niejedyne usprawnienie procedury administracyjnej, na którym zyskają przedsiębiorcy – piszą prawnicy.
Bartosz Clemenz, Filip Janeczko
Ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej „Ustawa") zmieniła z dniem 1 czerwca 2017 r. m.in. część przepisów o postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym. Intencją ustawodawcy było usprawnienie relacji pomiędzy obywatelami a organami administracji. Na zmianach skorzystają także przedsiębiorcy, np. inwestorzy realizujący projekty budowlane.
Milcząca zgoda
Ustawodawca zdecydował się na całościowe unormowanie w kodeksie postępowania administracyjnego (dalej „KPA") instytucji milczącego załatwienia sprawy. Instytucja ta była przewidziana w niektórych ustawach normujących kwestie administracyjne, jednakże brak kompleksowej regulacji powodował wątpliwości, np. co do daty milczącego załatwienia sprawy, obliczania terminów czy stosowania przepisów KPA o wzruszaniu decyzji ostatecznych.
Stosownie do nowelizacji KPA, milczące załatwienie sprawy polega na uznaniu sprawy za załatwioną w sposób całkowicie uwzględniający żądanie strony, jeżeli w terminie miesiąca od doręczenia żądania strony właściwemu organowi (lub innym terminie określonym w przepisie szczególnym) organ ten nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (milczące zakończenie postępowania) albo nie wniesie sprzeciwu w drodze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta