Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badania kliniczne mają być bezpieczniejsze

21 czerwca 2017 | Prawo | Karolina Kowalska

Poszkodowany w badaniu klinicznym ma łatwiej uzyskać odszkodowanie – wynika z założeń ustawy opracowanych przez resortowy zespół ekspertów.

Rola pacjenta w kształtowaniu badań klinicznych ma być większa, a odpowiedzialność firmy za szkody w badaniu – łatwiejsza do udowodnienia. Takie rekomendacje wydał zespół do spraw opracowania rozwiązań legislacyjnych w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych, który przedstawił wnioski ministrowi zdrowia. Mają pomóc w tworzeniu nowej ustawy o badaniach klinicznych.

Dziś zasady prowadzenia badań regulują dwie ustawy – o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz prawo farmaceutyczne. Impulsem do stworzenia odrębnego aktu prawnego ma być rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, które ma wejść w życie sześć miesięcy od uruchomienia unijnego portalu badań klinicznych.

Resortowy zespół postuluje m.in. zmianę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10780

Wydanie: 10780

Spis treści
Zamów abonament