Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dywidenda do wypłaty pomniejszona o PIT

21 czerwca 2017 | Ekspert księgowego | Ewelina Hirsz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wypłacony udział w zysku spółki z o.o. jest przychodem dla wspólnika, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Pobraną daninę spółka – płatnik przekazuje do urzędu skarbowego do 7. dnia miesiąca po zasileniu kont udziałowców.

- Jak poprawnie zaewidencjonować operację wypłaty dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są krajowe osoby fizyczne? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 191 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników. Upoważnieni do uczestnictwa w podziale zysku za określony rok obrotowy są wszyscy wspólnicy, którzy na dzień powzięcia uchwały o wypłacie dywidendy posiadali udziały. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk dzieli się proporcjonalnie w stosunku do udziałów, natomiast w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10780

Wydanie: 10780

Spis treści
Zamów abonament