Reforma Temidy coraz bliżej
Trybunał utorował PiS drogę do szerokiej reformy sądów. Uwolnił władzę od konstytucyjnych dylematów.
agata Łukaszewicz
Obecne zasady wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją – uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Poparł w ten sposób Zbigniewa Ziobrę, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości w jednej osobie. Ten najpierw przygotował projekt zmian w ustawie o KRS, a potem postanowił się upewnić, czy dzisiejsze przepisy są zgodne z konstytucją.
Minister kwestionował dwie sprawy. Po pierwsze, fakt, że sędziowie różnych szczebli, głównie ci z rejonu, są słabo reprezentowani w pracach Rady, bo trafiają do niej zazwyczaj ci z apelacji lub okręgu. A to zdaniem ministra nie są równe szanse w ubieganiu się o udział w pracach KRS. A przecież gwarantuje je konstytucja.
Po drugie, chodzi o kadencje sędziów-członków KRS. – Mają być indywidualne czy grupowe? – dopytywał minister Ziobro. Najkrócej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta