Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak pogodzić interesy akcjonariuszy i kadry zarządzającej

21 czerwca 2017 | Ekspert księgowego | CIMA

Firma Slide została założona w 1954 r. przez Henry'ego Jonesa w celu poszukiwań złóż ropy naftowej. W początkowym okresie do rodziny Jonesów należało 75 proc. udziałów w kapitale zakładowym Slide, a spółka nabywała koncesje na poszukiwanie ropy i przeprowadzała odwierty poszukiwawcze. Firma w krótkim czasie nabyła znaczące doświadczenie i wiedzę w obszarze skutecznego wykorzystywania koncesji na poszukiwanie złóż.

Slide zadebiutowała na giełdzie w 1965 r. Wnuk założyciela, Andrew Jones, kieruje firmą jako prezes i dyrektor generalny od 1998 r. Udział rodziny założycieli w akcjonariacie firmy zmalał z biegiem lat. Na początku 2015 r. Andrew Jones posiadał 10 proc. akcji koncernu; kolejne 8 proc. pozostało u innych członków rodziny Jonesów.

W skład Grupy Slide wchodzą kontrolowane przez nią w 100 proc. spółki-córki, które działają w siedmiu krajach. Każda z tych spółek zajmuje się nabywaniem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej w swoim kraju oraz przeprowadza prace poszukiwawcze.

Walutą narodową Kaylandu, macierzystego kraju firmy Slide, jest dolar kaylandzki (K$). Ze względu na globalny charakter przemysłu naftowego praktycznie wszystkie ceny transakcyjne ustalane są w dolarach amerykańskich (USD).

Strategia biznesowa

W branży naftowej rozróżnia się trzy segmenty działalności:

- „upstream",

- „midstream"

- „downstream"

Segment „upstream" obejmuje poszukiwanie ropy lub gazu oraz uruchomienie wydobycia przy pomocy potencjalnie produktywnych wież wiertniczych.

Slide koncentruje swoje wysiłki właśnie na nim. Firma zatrudnia czołowych ekspertów zajmujących się określaniem potencjalnych szans na wykrycie nadających się do eksploatacji złóż ropy naftowej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10780

Wydanie: 10780

Spis treści
Zamów abonament