Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kościół czeka test jedności

21 czerwca 2017 | Rzecz o polityce | Ks. Artur Stopka
Kard. Kazimierz Nycz od kilku miesięcy podkreśla, że nie można odwracać się od uchodźców.
autor zdjęcia: Jakub Kamiński
źródło: PAP
Kard. Kazimierz Nycz od kilku miesięcy podkreśla, że nie można odwracać się od uchodźców.

W debacie przed ewentualnym referendum o uchodźcach biskupi będą musieli zabrać głos. Staną się jedną ze stron konfliktu.

Coraz wyraźniej widać, że sprawa uchodźców i imigrantów, zwłaszcza tych pochodzących z innych kręgów kulturowych i religijnych, może się stać kluczowym testem dla Kościoła katolickiego w Polsce. Testem nieograniczającym się tylko do jednej płaszczyzny.

Z jednej strony temat staje się w rosnącym stopniu sprawdzianem jedności w Kościele. Sygnały nasilającego się wokół tej kwestii pęknięcia wewnątrz Kościoła w naszym kraju pojawiają się już od dłuższego czasu. Kolejnym, bardzo mocnym, były wystąpienia polskich biskupów podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Komentatorzy zwracają uwagę na gradację w podejściu przez pasterzy poszczególnych diecezji do tego budzącego ogromne emocje tematu: od jasnych i niepozostawiających żadnych wątpliwości przypomnień, że Chrystus ma dzisiaj niejednokrotnie twarz uchodźcy, i podkreślania, że Kościół wyciąga zapraszającą rękę do wszystkich, także do uchodźców i imigrantów, aż po całkowite pominięcie tematu.

Można to zróżnicowanie tłumaczyć w taki sposób, jak zrobił to szef Katolickiej Agencji Informacyjnej, który stwierdził: „Nie nazwałbym tego podziałami wśród biskupów. Są komplementarni". Trudno tu odmówić racji. Chociaż polscy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10780

Wydanie: 10780

Spis treści
Zamów abonament