Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odcisk palca lub wzór tęczówki otworzy legalnie drzwi do firmy

04 października 2017 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
źródło: materiały prasowe

DANE OSOBOWE | O tym, że przedsiębiorcy muszą przygotować się na utworzenie nowego Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który zastąpi urząd generalnego inspektora ochrony danych osobowych, wdrożenie systemu certyfikacji oraz wyprowadzenie danych biometrycznych z szarej strefy mówi dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.

Rz: Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło kolejną wersję projektu ustawy o ochronie danych osobowych wraz z propozycją nowelizacji bardzo wielu przepisów sektorowych. Zaczynając od samej ustawy, to wydaje się przesądzone zastąpienie generalnego inspektora ochrony danych osobowych prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Maciej Kawecki: Ta zmiana jest uzasadniona względami prawnymi. Musimy uchylić obowiązującą obecnie ustawę o ochronie danych i przyjąć nową, wdrażającą prawo unijne. Uchylona zostaje więc obecna podstawa prawna działania GIODO i powstaje nowa, wraz z nowym organem. Legislacyjnie będzie to więc faktycznie zupełnie nowy organ. Bez wątpienia zmiana ma jednak również inny wymiar, który jest bardzo ważny z perspektywy obywateli i przedsiębiorców. To zupełnie nowa wartość – organ będący regulatorem sektora ochrony prywatności i posiadający szereg narzędzi prawnych, ale przede wszystkim otwarty i konsultujący. Rewolucją nie jest więc tylko prawo krajowe, ale prawo unijne. My je tylko wdrażamy. Przepisy unijne wymuszają jednak dokonanie istotnych zmian w dotychczasowym systemie ochrony danych czyniąc go skuteczniejszym. Tym razem nie chodzi bowiem o kolejną nowelizację ustawy z 1997 r., ale tworzenie zupełnie nowych przepisów o ochronie danych osobowych oraz nowelizację ponad 130 ustaw sektorowych. Zastąpienie GIODO prezesem nowego urzędu i zmiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament