Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politykom już dziękujemy

04 października 2017 | Dodatki Jednodniowe | Maciej Czajka

Każda zmiana powinna zaczynać się od wymyślenia idealnego rozwiązania, a następnie przykrojenia go do możliwości. Wówczas, patrząc na dzieło, można powiedzieć z przekonaniem, że „żyjemy w najlepszym ze światów". W świecie idealnym wszyscy sędziowie są krystalicznie uczciwi, nie popełniają błędów warsztatowych, są rzetelni i prawi. Przykrawając to do rzeczywistości, wiemy, że muszą zdarzyć się sędziowie nieuczciwi, nierzetelni czy występni, a także popełniający rażące błędy warsztatowe. Oddzieleniem jednych od drugich powinno się zająć postępowanie dyscyplinarne.

Żeby nie wodził na pokuszenie

Idealny model odpowiedzialności dyscyplinarnej powinien być taki, aby oddzielić jednych od drugich jak najbardziej precyzyjnie, bez emocji, elementów zemsty, uproszczeń, ale też i fałszywej koleżeńskości. Nie stać nas, społeczeństwa, na pochopne karanie dobrych sędziów i pozostawianie występnych.

Pamiętajmy, że postępowanie dyscyplinarne to postępowanie o czyny zagrożone cywilną karą śmierci sędziego, a w najlepszym razie dożywociem. I to za każdy czyn stanowiący podstawę odpowiedzialności, czyli „przewinienie służbowe, w tym oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa i uchybienia godności urzędu" (art. 107 ustawy o ustroju...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament