Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycja na terenie starego cmentarzu nie jest prosta

04 października 2017 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Przedsiębiorca planujący budowę hotelu na działce, na której do czasów II wojny światowej znajdował się kirkut, musi uzyskać zgodę komisji rabinicznej. Bez niej nie rozpocznie robót.

Przedsiębiorca Jarosław S. złożył wniosek do burmistrza o ustalenie warunków zabudowy dla hotelu z restauracją, salą konferencyjną oraz aulą koncertową, a ten je wydał. Obwarował je jednak licznymi warunkami. Okazało się bowiem, że na części działki, gdzie miała powstać inwestycja znajdował się w przeszłości cmentarz żydowski.

Musi minąć 40 lat

Z tego powodu burmistrz zalecił, by Jarosław S. budowę hotelu uzgodnił z powiatowym konserwatorem zabytków. To jednak nie wszystko. Burmistrz zażądał też przedstawienia przez Jarosława S. zgody Komisji Rabinicznej do Spraw Cmentarzy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych użycie terenu cmentarnego (po zamknięciu cmentarza) na inny cel nie może nastąpić przed upływem 40 lat od dnia ostatniego pochowania na nim zwłok.

Po upływie tego terminu wójt (burmistrz, prezydent miasta) może wydać decyzję o użyciu terenu cmentarnego na inny cel zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jednak, teren cmentarny stanowi lub stanowił uprzednio...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament