Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw rzetelna ocena, potem ewentualna odmowa udzielenia ulgi

04 października 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Urzędnicy nie mogą odmawiać umorzenia kary za prowadzenie kiosku spożywczego niezgodnie z przepisami bez uprzedniego zbadania obiektywnych kryteriów takich jak zdrowie, zagrożenie egzystencji, możliwości zarobkowania wnioskodawcy.

W lipcu 2016 r. główny inspektor sanitarny utrzymał w mocy decyzję odmawiającą umorzenia zaległości powstałej z tytułu nieuiszczenia kary. Chodziło o 1,5 tys. zł kary za prowadzenie działalności w kiosku spożywczym niezgodnie z decyzją o zatwierdzeniu zakładu.

Ważny interes podatnika lub publiczny

Inspektor uznał, że organ pierwszej instancji słusznie odmówił prawa do ulgi uznaniowej. Także w jego ocenie w sprawie wnioskodawczyni nie zachodzą przesłanki, które w świetle art. 67a § 1 ordynacji podatkowej uzasadniałyby umorzenie należności. Z przepisu wynika bowiem, że organ może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe albo rozłożyć na raty zapłatę wynikającą z kary pieniężnej jedynie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

W ocenie urzędników dowody i okoliczności powoływane przez ukaraną nie są wystarczające, aby umorzyć zaległość nałożoną na nią jako przedsiębiorcę za naruszenie wymagań określonych w przepisach o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Co prawda uznali oni, że okoliczności te świadczą o jej ciężkim stanie zdrowia a jej sytuacja osobista jest trudna. Niemniej ocena ważnego interesu musi uwzględniać całokształt uwarunkowań życiowych i majątkowych. Nie może ona zatem pomijać faktu, że wnioskodawczyni w połowie sierpnia 2015 r. zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament