Dobra pensja nie zawsze zatrzyma ludzi w firmie
Podczas gdy zbyt niskie na tle rynku zarobki zwiększają ryzyko odpływu kadr, to konkurencyjne płace nie gwarantują ochrony przed utratą talentów.
Anita Błaszczak
Chociaż wielu pracodawców jest przekonanych, że bardzo dobrze wynagradzani pracownicy nie będą odchodzić do konkurencji, to ich przekonanie niekoniecznie musi być zasadne – wynika z badania firmy doradczej Korn Ferry Hay Group (KFHG), do którego dotarła „Rzeczpospolita". – Trzeba wynagradzać zgodnie z rynkiem, a przepłacanie nie sprawia, że pracownicy w firmie zostaną – podkreśla Norbert Matusiak, ekspert KFHG.
Jej najnowsze badanie potwierdza opinię o „higienicznej" roli wynagrodzenia zasadniczego, czyli pensji. Ta rola związana z higieną pracy sprowadza się do tego, że płaca powinna zaspokajać podstawowe potrzeby pracownika. Jeśli jest zbyt niska – gdy firma płaci poniżej rynku – to pracownicy będą szukać lepszych warunków gdzie indziej.
Bez przepłacania
Przeprowadzona przez KFHG analiza ubiegłorocznych fluktuacji kadr w polskich firmach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta