Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska napuchła wielkością

04 października 2017 | Rzecz o polityce | Andrzej Talaga

Polska, jako regionalne mocarstwo za trzy dekady? Sen szaleńca? Niekoniecznie, jeśli będą nam sprzyjały okoliczności – osłabną Niemcy i Rosja, a my sami weźmiemy się ostro do pracy. Nawet gdyby ta wizja miała się nigdy nie ziścić, każdy wysiłek w kierunku jej realizacji wzmocni Polskę.

Wizję mocarstwowości Rzeczypospolitej ponownie zarysował George Friedman, założyciel ośrodka Stratfor, podczas sopockiego EFNI. Z krajowej perspektywy potencjalnej wielkości jakoś nie widać, można by zatem zbyć gdybania amerykańskiego analityka uśmieszkiem zażenowania, ale może warto na rzecz całą spojrzeć z innej strony. Co musiałoby się wydarzyć wokół nas, co sami musielibyśmy zrobić, by za trzy dekady to Polska rozdawała karty w naszej części kontynentu.

Na okoliczności zewnętrzne nie mamy wielkiego wpływu. Oczywiste jednak, że Rosja musiałaby się rozpaść, a Niemcy utracić przywódczą pozycję, by zrobiło się miejsce dla polskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament