Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakupy od niezarejestrowanego podatnika do korekty

04 października 2017 | Ekspert księgowego

DANE | Firma nie ma prawa do odliczenia daniny z faktur wystawionych przez sprzedawcę, który nie złożył druku VAT-R, nawet jeśli w trakcie współpracy nie zaistniały przesłanki, aby podejrzewać nieprawidłowości lub przestępstwo. Marcin Szymankiewicz

- Spółka (czynny podatnik podatku VAT) jest producentem odzieży. Szycie części ubrań zleca przedsiębiorcom – osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Za wykonane usługi wystawiają oni spółce faktury z wykazanym VAT, który spółka odlicza. W lipcu 2017 r. wyszło na jaw, że jeden z kontrahentów świadczący usługi szycia ubrań, w okresie od stycznia do maja 2017 r. nie miał statusu podatnika VAT czynnego. Spółka dowiedziała się, że ten przedsiębiorca nie zarejestrował się na potrzeby VAT, a 21 grudnia 2016 r. został wykreślony z regonu i rejestru CEIDG. Otrzymane od tego przedsiębiorcy faktury zawierają wszystkie informacje zgodnie z art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, a w szczególności dane niezbędne do ustalenia tożsamości osoby, która wystawiła te faktury, oraz rodzaj wykonywanych usług.

Wszystkie usługi udokumentowane tymi fakturami zostały faktycznie wykonane i potwierdzone protokołami odbioru uszytej odzieży, a należności uregulowane przelewami bankowymi na wskazany na fakturze rachunek. W umowie z tym kontrahentem znajduje się zapis, że kontrahent za wykonane usługi wystawi fakturę powiększoną o obowiązujący VAT. W stosunku do spółki nie jest prowadzone postępowanie kontrolne lub podatkowe ani nie została wydana decyzja w sprawie wymiaru podatku za okres od stycznia do maja 2017 r.

W lipcu 2017 r., po ujawnieniu informacji, że jeden z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament