Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na międzynarodowych rynkach ciągle zachodzą zmiany

04 października 2017 | Ekonomia
Najwięcej płytek ceramicznych produkują i sprzedają firmy z Chin
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej płytek ceramicznych produkują i sprzedają firmy z Chin

Dziś znaczenie polskich producentów płytek ceramicznych w skali globalnej jest niewielkie. Dzięki ekspansji może jednak wzrosnąć. Jednocześnie nie wolno zapominać, że i na krajowym podwórku konkurencja będzie rosła.

Tomasz Furman

Na całym świecie produkuje się około 14,7 mld mkw. płytek ceramicznych rocznie – wynika z szacunków Polskiej Unii Ceramicznej. Zdecydowana większość mocy wytwórczych przypada na kraje azjatyckie, zwłaszcza Chiny. Państwo Środka produkuje rocznie aż 9 mld mkw. płytek. Razem z pozostałymi państwami tego kontynentu, głównie Indiami i Wietnamem, ich wolumen wynosi już 11 mld mkw. Do liczących się światowych graczy należy jeszcze zaliczyć Brazylię z produkcją sięgającą 1 mld mkw. Kolejne kraje już mają znacznie mniejszy potencjał sprzedaży.

Najwięksi w Unii Europejskiej gracze, czyli Hiszpania i Włochy, wytwarzają rocznie po około 0,4 mld mkw. Wreszcie trzecia pod tym względem Polska produkuje około 0,1 mld mkw. płytek. Jeśli do tego dodamy inne europejskie zakłady, to okaże się, że UE wytwarza zaledwie 1,1 mld mkw. płytek rocznie. To zestawienie najlepiej pokazuje, jak ogromy jest rynek i jak mały ma w nim udział Stary Kontynent.

Rozwój w regionie

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że największym prestiżem na świecie cieszą się firmy z naszego kontynentu, zwłaszcza z Hiszpanii i Włoch. To one, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament