Nobel za fale grawitacyjne
Nagroda to dowód uznania dla pracy tysięcy naukowców zaangażowanych w projekt LIGO.
Paweł Łepkowski
Istnienie fal grawitacyjnych przewidział już w 1916 roku Albert Einstein. Wyliczył, że siła grawitacji wynika z zakrzywienia czasoprzestrzeni wywołanego przez zniekształcającą ją masę. Ogólna teoria względności przewidywała, że grawitacja ma charakter geometryczny i może wywoływać zmarszczki na powierzchni czasoprzestrzeni, które przemieszczają się z prędkością światła. Te zmarszczki zostały nazwane falami grawitacyjnymi. Ale dopiero 100 lat po ogłoszeniu przez Einsteina ogólnej teorii względności międzynarodowy zespół naukowców poinformował o pierwszym w historii zarejestrowaniu fal grawitacyjnych.
Fizycy, chcąc zobrazować odkształcenia czasoprzestrzeni, porównują ją do napiętej membrany z gumy, na którą nakłada się kule o różnej wadze. Im kula cięższa, tym bardziej odkształca gumę, tworząc w niej większe zagłębienia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta