Koniec zoo – czas na Orient
Łódzkie Orientarium ma duże szanse powtórzyć sukces wrocławskiego Afrykarium. Miasto liczy nawet na 1,5 mln turystów rocznie i spłatę inwestycji w 15 lat.
Łódzki ogród zoologiczny rozpoczął największą w swojej 80-letniej historii inwestycję – budowę Orientarium. Ma kosztować ok. 262 mln zł, powstać w trzy lata, a środki pochodzić będą z obligacji wyemitowanych przez spółkę Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi, które wykupi PKO BP (jej stuprocentowym udziałowcem jest gmina). Biznesplan pokazuje, że w ciągu 15 lat inwestycja może się zwrócić i sama utrzymać.
Konkurencja dopiero w Wielkiej Brytanii
Łódzkie Orientarium, które zastąpi miejski ogród zoologiczny, na wizualizacjach wygląda imponująco. W Polsce brakuje tego typu miejsc, a sukces Wrocławia, który trzy lata temu otworzył Afrykarium, przekonał Łódź, że warto stworzyć coś, czego nie ma w tej części Europy.
– Łódzkie zoo powstało 80 lat temu, obiekty nigdy nie przechodziły generalnego remontu, a zmieniły się też znacząco wymogi prawne, jeśli chodzi o warunki bytowe dla zwierząt – tłumaczy Aleksandra Hac z biura prasowego Urzędu Miasta w Łodzi. Za dwa lata łódzkiemu zoo kończyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta