Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy swoje, fiskus swoje

04 października 2017 | Prawo | Krzysztof Bramorski

Skarbówka nieustannie próbuje omijać wytyczne wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego opodatkowania świadczeń, w tym dla delegowanych pracowników – przekonuje Krzysztof Bramorski.

Wydawało się, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. ostatecznie rozwieje wątpliwości co do nieodpłatnych świadczeń pracodawcy, które powinny (bądź nie) być traktowane jako przychód podatkowy pracownika. Tak się nie stało. Fiskus nieustannie próbuje omijać prokonstytucyjną interpretację ustawy podatkowej dokonaną przez Trybunał, preferując zawężającą wykładnię profiskalną. Dzieje się tak na przykład przy kwalifikacji ponoszonych przez pracodawcę kosztów zakwaterowania pracowników oddelegowanych do pracy w innej miejscowości – i to pomimo zapadłych w tej kwestii wyroków sądów administracyjnych.

Trzy przesłanki

W przywołanym wyroku z 8 lipca 2014 r. (K7/13) Trybunał stwierdził, że art. 12 ust. 1 i art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zgodne z art. 2 w związku z art. 217 Konstytucji RP, o ile „inne nieodpłatne świadczenie" oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe otrzymane przez pracownika,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament