Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynkowa wartość znaku nie wyznacza kwoty zapłaty

04 października 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Przy wniesieniu aportem znaku towarowego do spółki komandytowo - akcyjnej podstawą opodatkowania jest wartość nominalna, a nie emisyjna, akcji obejmowanych w zamian za wkład.

31 lipca 2014 r. spółka wniosła wkład niepieniężny w postaci przysługującego jej prawa ze wspólnotowego graficznego znaku towarowego. Wniesienie zostało potwierdzone uchwałą w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 100 tys. zł oraz umową przeniesienia własności aportu. Wartość aportu została ustalona na podstawie wyceny zawartej w sporządzonym raporcie, według wartości godziwej. Znak wyceniono na 52 mln zł. Tak ustalona wartość stanowiła wysokość wnoszonego wkładu odpowiadającą wartości rynkowej prawa ochronnego na znak towarowy.

W zamian za wkład spółka objęła 100 tysięcy sztuk akcji o wartości nominalnej 1 zł oraz cenie emisyjnej 520 zł za jedną akcję. Nadwyżka wartości nominalnej akcji nad ceną emisyjną została przelana na kapitał zapasowy spółki, do której wniesiono aport. Transakcję udokumentowano fakturą VAT, przyjmując jako podstawę opodatkowania wartość rynkową znaku towarowego, ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego, pomniejszoną o VAT.

Podatniczka zapytała o podstawę opodatkowania aportu zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT. Sama przyjęła, że będzie nią kwota odpowiadająca wartości prawa do znaku towarowego pomniejszona o kwotę VAT.

Fiskus zgodził się ze spółką, że podstawą opodatkowania będzie wszystko, co stanowi zapłatę. Jednak w jego ocenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament