Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nierezydent na zleceniu

04 października 2017 | Ekspert księgowego | Bartłomiej Łukasik

PIT | Usługi niematerialne świadczone w innych krajach podlegają opodatkowaniu w Polsce, jeśli tu znajduje się źródło tych dochodów. Będzie tak, gdy czynności te są wykonywane na rzecz polskiego podmiotu i płatność za nie jest realizowana znad Wisły.

Taki wniosek płynie z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 sierpnia 2017 r. (0113- -KDIPT2-3.4011.120.2017. 1.PW).

W celu uczestnictwa w projektach międzynarodowych polskie stowarzyszenie, na zlecenie Komisji Europejskiej, będzie opracowywać nowy program w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia obszarów morskich oraz żeglugi. W tym celu do współpracy zostaną zaangażowane osoby uznawane na podstawie przepisów ustawy o PIT za nierezydentów podatkowych, które będą zawierać ze stowarzyszeniem umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Za wykonanie przedmiotowych usług będzie im przysługiwać wynagrodzenie wypłacane na podstawie przepracowanych „dniówek" lub w zryczałtowanej kwocie, a ponadto będzie im przysługiwać refundacja tzw. „kosztów zwrotnych", takich jak diety, zakwaterowanie, zwrot kosztów dojazdów, tłumaczeń, najmu biura za granicą czy organizacji warsztatów. Istotne jest, że zakontraktowane usługi będą wykonywane poza terytorium RP, a zaangażowane w nie osoby zagraniczne mają miejsce zamieszkania w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W czym tkwi problem

Stowarzyszenie wystąpiło z  wnioskiem o interpretację do Dyrektora KIS pytając, czy zwrot...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10869

Wydanie: 10869

Spis treści
Zamów abonament