Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sądach nie zawsze wszystkie dzieci są nasze

19 grudnia 2017 | Rzecz o prawie | Andrzej Dryszel
źródło: Shutterstock

Potrzebne są przepisy niepozostawiające miejsca na dowolność.

Każdego roku przybywa spraw o wydanie dzieci jednemu z rodziców czy zagranicznej instytucji opiekuńczej. Jak podaje resort sprawiedliwości, w 2014 r. wpłynęło ich 164, a w ubiegłym 190. Wywołują one tak duże emocje, że potrzebne jest prawo zostawiające jak najmniej miejsca na dowolność.

Pod obrady Sejmu trafiły przepisy mające wzmocnić pozycję polskich rodziców w sprawach o odebranie im dzieci. To projekt ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych. W środę 13 grudnia na stronach Sejmu upubliczniono sprawozdanie komisji. Projekt czeka już na drugie czytanie. Czy pomoże polskim dzieciom?

Prawdziwe historie

Urodzony na Łotwie Markus, pięcioletni dziś syn Kordiana Korytka i Ligi Konowałowej, został wywieziony z Polski w marcu 2016 r. w wyniku orzeczenia polskiego sądu. Związek się rozpadł, chłopiec został z mamą na Łotwie, ojciec dojeżdżał z Polski. Liga zaszła w ciążę z innym mężczyzną, zaczęły się spory o opiekę nad Markusem. W 2014 r. Kordian Korytek wywiózł dziecko do Polski. Twierdzi, że czasowo i za zgodą Ligi, ona jednak oskarżyła go o uprowadzenie. Sąd na Łotwie pozbawił Korytka praw rodzicielskich, nasz sąd, orzekając w trybie konwencji haskiej z 1980 r. o cywilnych aspektach uprowadzenia dziecka za granicę, nakazał wydanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament