Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zerowy spadek to zerowa odpowiedzialność za długi

19 grudnia 2017 | Dobra Firma

Spadkobiercy zadłużonego przedsiębiorcy, którzy przyjęli po nim spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiadają za nieuregulowane przez zmarłego należności składkowe do ustalonej wartości stanu czynnego spadku.

- ZUS doręczył mi decyzję, że jako spadkobierca ponoszę odpowiedzialność za długi firmowe mojego ojca, w sumie ok. 12 tys. zł. Uważam, że niesłusznie, bo spadek nabyliśmy z dobrodziejstwem inwentarza, a było tam wpisane, że wartość spadku to zero złotych. Czy ta decyzja jest prawidłowa? – pyta czytelnik.

Nie. Odpowiedzialność czytelnika powinna być ograniczona tylko do stanu czynnego inwentarza, czyli do zera złotych. Decyzja ZUS jest wadliwa, co uzasadnia złożenie odwołania do sądu.

Kwestię przypisania odpowiedzialności za długi składkowe powstałe wskutek działalności gospodarczej zmarłego należy rozważyć w kontekście ustawy z 29 sierpnia 1997...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament