Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

19 grudnia 2017 | Prawo
źródło: materiały prasowe

teresa czerwińska Nie widzę żadnych powodów do niepokoju. Jest bezpiecznie – mówi w rozmowie z Marcinem Piaseckim wiceminister finansów.

Rz: Sytuacja budżetu jest bardzo dobra?

Sytuacja budżetu jest znakomita. Patrząc na wykonanie budżetu państwa miesiąc po miesiącu, widać, że po wielu miesiącach mieliśmy nadwyżkę. To jest sytuacja niespotykana od wielu lat i świadczy o bardzo dobrej kondycji, która wynika przede wszystkim z bardzo wysokiej efektywności ściągalności podatków i walki z patologiami, jak różnego typu karuzele VAT-owskie czy agresywna optymalizacja podatkowa.

Po październiku jeszcze mieliśmy nadwyżkę. Jak to będzie wyglądało na koniec roku?

Wykonanie budżetu cechuje określona dynamika. Po październiku mieliśmy nadwyżkę budżetową, ale wynik ujemny w sektorze finansów publicznych. Budżet państwa jest tylko częścią sektora finansów publicznych, sektora instytucji rządowych i samorządowych. Był ujemny wynik sektora, ale dodatni wynik, jeżeli chodzi o budżet państwa. Ostatnie miesiące, listopad i grudzień, cechuje bardzo wysoka dynamika wydatków, co wiąże się z wykonaniem wydatków inwestycyjnych, rzeczowych, przesunięciem wydatków w trakcie roku budżetowego. Planowany deficyt budżetowy w ustawie budżetowej to ponad 59 mld zł. Jednak na koniec roku deficyt będzie istotnie niższy.

Prognozy ekonomistów i wypowiedzi członków rządu oscylują wokół 31–32 mld...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament