Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarga na podwyżki rezydentów

19 grudnia 2017 | Prawo | Karolina Kowalska

Naczelna Rada Lekarska chce, by Trybunał Konstytucyjny sprawdził, czy minister zdrowia miał prawo podnieść pensje tylko części rezydentów.

Różnicowanie wysokości zasadniczego wynagrodzenia lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury w zależności od postępowania kwalifikacyjnego, w którym lekarz został zakwalifikowany do specjalizacji, jest niezgodne z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP i art. 18 § 1 i art. 18 § 3 kodeksu pracy – uważa NRA. Zapowiada wystąpienie do TK z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją i kodeksem pracy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury.

Zakłada ono, że lekarze zakwalifikowani na specjalizację w drugim naborze 2017 r. i kolejnych zarobią ponad 400 zł więcej niż obecni rezydenci. Na jeszcze większą podwyżkę mogą liczyć rezydenci specjalizujący się w dziedzinach, które resort zdrowia uznał za deficytowe. Przyszli chirurdzy, patomorfolodzy czy psychiatrzy dzieci i młodzieży zarobią nawet o 1200 zł miesięcznie więcej.

Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament