Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobry rok krótkiej formy

19 grudnia 2017 | Kultura | Marcin Kube
 Królestwo za mgłą  Zofia Posmysz, Michał Wójcik; Jedna z najbardziej niedocenionych pisarek. Wszyscy kojarzą ją z „Pasażerką” zekranizowaną przez Munka, ale już niewielu pamięta jej inne znakomite książki. W wywiadzie rzece (Wyd. Znak) opowiada fascynującą historię swojego życia.  To portret niezwykłej kobiety i pokolenia, które odchodzi.
źródło: materiały prasowe
Królestwo za mgłą Zofia Posmysz, Michał Wójcik; Jedna z najbardziej niedocenionych pisarek. Wszyscy kojarzą ją z „Pasażerką” zekranizowaną przez Munka, ale już niewielu pamięta jej inne znakomite książki. W wywiadzie rzece (Wyd. Znak) opowiada fascynującą historię swojego życia. To portret niezwykłej kobiety i pokolenia, które odchodzi.
 Wzgórze psów  Jakub Żulczyk; Kryminalny dreszczowiec z akcją osadzoną na Mazurach  (Wyd. Świat Książki). Dostarcza wciągającej fabuły i mocnych scen, ale w gruncie rzeczy jest czymś więcej. To przenikliwy portret społeczny, a przede wszystkim opowieść o tym, że najważniejsze śledztwa w życiu prowadzimy we własnej sprawie.
źródło: materiały prasowe
Wzgórze psów Jakub Żulczyk; Kryminalny dreszczowiec z akcją osadzoną na Mazurach (Wyd. Świat Książki). Dostarcza wciągającej fabuły i mocnych scen, ale w gruncie rzeczy jest czymś więcej. To przenikliwy portret społeczny, a przede wszystkim opowieść o tym, że najważniejsze śledztwa w życiu prowadzimy we własnej sprawie.
 Pan wszystkich krów  Andrzej Dybczak; Dybczak to literacki outsider, który uprawia pisarstwo na własnych warunkach. Pisze o tym, co zobaczył, i o ludziach, których spotkał. To książka napisana bez kalkulacji, bez promocyjnego zadęcia, na przekór modom. Bezinteresowna literatura w krystalicznej postaci (Wyd. Nisza).
źródło: materiały prasowe
Pan wszystkich krów Andrzej Dybczak; Dybczak to literacki outsider, który uprawia pisarstwo na własnych warunkach. Pisze o tym, co zobaczył, i o ludziach, których spotkał. To książka napisana bez kalkulacji, bez promocyjnego zadęcia, na przekór modom. Bezinteresowna literatura w krystalicznej postaci (Wyd. Nisza).

Bilans 2017: Wysyp opowiadań, parę ważnych biografii, ale ciągle mało współczesnych powieści o Polsce tu i teraz.

Podsumowania dają przede wszystkim możliwość zauważenia książek, które zostały pominięte w momencie ukazania się ich w księgarniach. Chodzi najczęściej o pozycje z małych wydawnictw, które mają słabszą siłę promocyjnego przebicia w porównaniu z największymi oficynami. Te potrafią wylansować i najbardziej przeciętne czytadło.

Małe wielkie książki

Przeoczoną perełką był „Pan wszystkich krów" Andrzeja Dybczaka, twórcy trzymającego się na uboczu pisarskiego światka. Reportera, podróżnika, a przede wszystkim wielce utalentowanego literata. W wydawnictwie Nisza opublikował tom opowiadań, które zachwycają sposobem, w jaki Dybczak opowiada o człowieku, o jego relacjach z naturą i zmaganiach z materią codzienności. To proza wrażliwa na detal, ale nie manieryczna, a poza tym także niezwykle autentyczna. Nie ma w niej żadnych fałszywych tonów.

Druga mała wielka książka to „Po trochu" 29-letniej Weroniki Gogoli wydana przez Książkowe Klimaty, zbiór opowiadań układających się w spójną opowieść o dorastaniu dziewczynki ze wsi, opisującej swój najbliższy świat. Książka dorównuje przepięknym „Gugułom" Wioletty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament