Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ograniczyć szkodliwość palenia

19 grudnia 2017 | Nauka | Karolina Kowalska
Uczestnicy debaty: prof. Andrzej M. Fal, prof. Tomasz Grodzki, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, redaktor Marcin Piasecki, dr n. med. Andrzej Rojowski, poseł Tomasz Latos, Maria Rotkiel.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty: prof. Andrzej M. Fal, prof. Tomasz Grodzki, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, redaktor Marcin Piasecki, dr n. med. Andrzej Rojowski, poseł Tomasz Latos, Maria Rotkiel.

Debata „Rzeczpospolitej": Grupa najmocniej uzależnionych powinna wiedzieć, że istnieje alternatywa dla papierosów. Drastyczne zdjęcia na opakowaniach nie wszystkich odstraszą od nałogu – uznali eksperci.

Uzależnieni od nikotyny, którzy mają problem z rzuceniem palenia, powinni być informowani o mniej szkodliwych alternatywach – zgodzili się uczestnicy debaty „Jak skutecznie przekonać Polaków, by nie palili papierosów? Rola osób publicznych i badań naukowych w poprawie zdrowia publicznego Polaków".

Palą coraz wcześniej

Jak tłumaczył prof. Andrzej M. Fal z Zakładu Ekonomiki i Organizacji Ochrony Zdrowia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) i kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), znaczące spadki konsumpcji obserwowano od lat 80. XX w. do początków XXI w., głównie za sprawą wprowadzenia zakazów reklamy papierosów, coraz większych i bardziej sugestywnych ostrzeżeń na paczkach papierosów, a wreszcie ustawowemu zakazowi palenia w miejscach publicznych.

Od 2005 r., czyli od ponad dekady, liczba palaczy spada w Polsce bardzo nieznacznie, co jest problemem wielu krajów świata. Dyskusja na temat skutecznych metod eliminacji papierosów z życia publicznego trwa m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) zachęca koncerny tytoniowe do wprowadzania mniej szkodliwych alternatyw dla papierosów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament