Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie bez odsetek

19 grudnia 2017 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel

ROSZCZENIANależy uznać, że odszkodowanie za rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia zasądzone w oparciu o art. 58 k.p. oraz dalej idące przepisy kodeksu cywilnego, jako zobowiązanie bezterminowe, staje się wymagalne z chwilą wezwania dłużnika do zapłaty w trybie art. 455 k.c. Po uprawomocnieniu się wyroku zasądzającego odszkodowanie były pracodawca ma obowiązek wykonać niezwłocznie wyrok przez zapłatę zasądzonej sumy, nie czekając na wezwanie dłużnika. Oczywiste jest, że zobowiązanie sporne nie jest wymagalne do czasu prawomocnego zakończenia sporu sądowego. Nie ma zatem podstaw, by od takiego świadczenia naliczać ustawowe odsetki na podstawie art. 481 § 1 k.c., ponieważ dłużnik nie opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 14 marca 2017 r. (II PK 5/16).

Stan faktyczny

Sąd zasądził na rzecz byłego pracownika odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy od dnia rozwiązania stosunku pracy do dnia nabycia uprawnień emerytalnych, ze względu na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10932

Wydanie: 10932

Spis treści
Zamów abonament