Odszkodowanie bez odsetek
ROSZCZENIANależy uznać, że odszkodowanie za rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia zasądzone w oparciu o art. 58 k.p. oraz dalej idące przepisy kodeksu cywilnego, jako zobowiązanie bezterminowe, staje się wymagalne z chwilą wezwania dłużnika do zapłaty w trybie art. 455 k.c. Po uprawomocnieniu się wyroku zasądzającego odszkodowanie były pracodawca ma obowiązek wykonać niezwłocznie wyrok przez zapłatę zasądzonej sumy, nie czekając na wezwanie dłużnika. Oczywiste jest, że zobowiązanie sporne nie jest wymagalne do czasu prawomocnego zakończenia sporu sądowego. Nie ma zatem podstaw, by od takiego świadczenia naliczać ustawowe odsetki na podstawie art. 481 § 1 k.c., ponieważ dłużnik nie opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 14 marca 2017 r. (II PK 5/16).
Stan faktyczny
Sąd zasądził na rzecz byłego pracownika odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy od dnia rozwiązania stosunku pracy do dnia nabycia uprawnień emerytalnych, ze względu na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta