Były pracownik może żądać odprawy rentowej
Brak prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy na dzień ustania zatrudnienia nie przekreśla szansy na uzyskanie odprawy rentowej po przyznaniu tego świadczenia.
dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska, adwokat, BCKG Adwokaci
- Rozwiązałam stosunek pracy po przejęciu mojego pracodawcy w trybie art. 231 k.p. (za siedmiodniowym uprzedzeniem). Jednak jeszcze w trakcie trwania zatrudnienia zachorowałam. Trwało to 182 dni, po czym otrzymałam świadczenie rehabilitacyjne, a następnie nabyłam prawo do renty. Ubiegam się teraz o wypłatę odprawy rentowej, ale zakład pracy mi odmawia. Czy mam prawo do tegoświadczenia? – pyta czytelniczka.
Tak. Między rozwiązaniem umowy a nabyciem prawa do renty wystąpił bowiem związek funkcjonalny. Nie ma przy znaczenia tryb rozwiązania umowy o pracę.
Skutki przejęcia
Zgodnie z art. 231 § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (z zastrzeżeniem § 5).
Z kolei zgodnie z § 4 przywołanego przepisu, w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może rozwiązać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta